Kutya és kutyusok. Minden fontos információ a kutyákról és kutyusokról, valamint kutyázásról. Minden ami kutya.
Tanácsok kutyázáshoz

A kutya számára szükséges tápanyagok

A kutya számára szükséges tápanyagok 

Milyen tápanyagokra van szüksége egy egészséges kutyának? Mi a kutya számára az ideális étrend, amelyben kiegyensúlyozottan szerepelnek az egészséges fejlődéséhez szükséges tápanyagok? Olvass tovább! Megéri!

A kutya számára az az ideális étrend, amelyben kiegyensúlyozottan és megfelelő arányban szerepelnek a fehérjék, a szénhidrátok, a zsírok, a vitaminok, az ásványi anyagok és a rostok.
Amennyiben az egyik vagy másik túlsúlyba kerül, az elhízást, fogyást, betegségeket és más egészségügyi problémákat okoz.

Lássuk részletesen mit érdemes tudnunk az egyes összetevőkről!

1. Szénhidrátok

A szénhidrátokból nyeri ki a kutya az éltető energiát. A rizs-, a kukorica- és a búza kiváló szénhidrát-forrás. A krumpli is sok értékes tápanyagot tartalmaz, azonban keményítő tartalma miatt nehezebben emészthető. A rizs az állat számára ideális, mert könnyen megemészthető.

2. Zsírok

Energiát adnak, ragyogó bunda és egészséges bőr elérésében nagy szerepük van. Ízletesebbé teszik a táplálékot, és elősegítik a zsírban oldódó vitaminok felvételét.

Amikor a zsírokról esik szó, meg kell említenünk az Omega 3, illetve az Omega 6 zsírsavakat. Az Omega 6 fontos az egészséges bőr, a szőrzet és az izomzat fejlődésének érdekében. Emellett segíti az idegrendszer működését, és biztosítja a szem és a látás élességét. Az ideális az, ha a táplálékban egymáshoz viszonyítva 1:5 arányban találhatóak meg, így megfelelően tudnak hasznosulni. Érdekes adat, hogy a napraforgó olajnak magas az Omega 6 tartalma, ugyanakkor Omega 3 zsírsavat egyáltalán nem tartalmaz. Magas Omega 3 zsírsav tartalom a halakból származó zsírokban található meg.

3. Fehérjék

A fehérje a növekedéshez, regenerálódáshoz szükséges. A fehérjék felelősek az izomzat erősítésért, a növekedésért. Sok fehérjét találunk az alábbi élelmiszerekben: hús, tojás, hal, állati belsőségek.

A fehérje lehet állati vagy növényi eredetű, de a növényi fehérjékből bizonyos összetevők hiányoznak, ami a megfelelő fejlődéséhez kell az állatnak. Az állati és a növényi fehérjéket összehasonlítva megállapítható, hogy az állati forrásból származó fehérjéket a kutya szervezete könnyebben megemészti, közel 90-95%-ban hasznosítani tudja. Ez az arány a növényi fehérjék esetén csupán 60-70%.

Sérülés, betegség esetén általában több fehérjére van szüksége az állatnak. A fehérjehiányra utalhat a matt szőrzet, kevesebb testsúly. Veseelégtelenség esetén kevesebb, de jobb minőségű fehérjeforrás segíti kedvencünk gyógyulását. Mint mindenből, a túl sok fehérje sem jó, pl. nagytestű kutyáknál csontozat fejlődési rendellenességeihez vezethet, meg kell tehát találni az ideális egyensúlyt.

Mindig nézzük meg, hogy milyen forrásból származik az adott fehérje, azaz milyen minőségű fehérjét tartalmaz a táplálék. A fehérjék százalékos arányának feltüntetése a csomagoláson, még nem jelenti azt, hogy az adott táp megfelelő számunkra. Sokféle forrásból, különböző összetevőkből kinyert fehérjéknek ugyanis más és más a hasznosíthatósága az állat számára. Pl. ha az adott tápban található 20% fehérje, de ez állati melléktermékekből nyerték ki, akkor a kutya közel sem tud ennyit felhasználni belőle, mintha ugyanez a százalék csirkehúsból lett volna kivonva.

Kiváló minőségű fehérjeforrások a tojás és a tej, ezt követi a hús és a hal. A sort a növényi fehérjék zárják. Habár a tej jól hasznosuló, értékes fehérjéket, zsírokat és fontos vitaminokat tartalmaz vigyázzunk vele! Gyakori tapasztalatok azt mutatják, hogy egyéntől függően előfordulhat, hogy a kutya a tejcukrot nem tudja megemészteni, ezért túlzott mennyiség adását kerüljük.

4. Ásványi anyagok

A fogak és a csontok egészségét a kalcium, a foszfor, és a magnézium biztosítja. Emellett az alábbi ásványi anyagok azok, melyekre szüksége van a kutyának: kálium, ólom, vas, cink, jód, króm, nikkel, nátrium, klór, kobalt, mangán, molibdén, jód, króm, szelén. Időnként mindenképpen adj kutyádnak olyan kutyatápot, amely tartalmazza a fenti ásványi anyagokat.

5. Vitaminok

A vitaminok fontosságát nem kell magyarázni, mindennapi életünk során rendszeresen találkozunk vele, hogy a vitaminhiány milyen problémákat okozhat. A kutyáknál sincsen ez másképp. Ha azonban ki kell emelnünk néhány területet, a vitaminok a látás, a csontok fejlődése, az anyagcsere folyamatok működése, az egészségmegőrzés érdekében kiemelten fontosak. A mai kutyatápok jellemzően tartalmaznak hozzáadott vitaminokat, melyek minden esetben mesterségesen előállított vitamint jelentenek. Ezért általában elegendő mennyiség kerül az állat szervezetébe.

Zsírban oldódó vitaminok: A, D, E

Vízben oldódó vitaminok: C, B. Ezek nem tudnak raktározódni a szervezetben.

Az alábbi vitaminok azok, melyekre szüksége van a kutyának: A, B1, B2, B6, B12, D, és E vitamin.

Érdekesség, hogy a hal magas D vitamin tartalmú, azonban vigyázzunk, a halliszt ugyanakkor nem tartalmaz D vitamint.

6. Rostok

A rostok segítik elő a jó emésztést. Rizs, búza, kukorica és más növényekben, gyümölcsökben találkozhatunk vele.

7. Víz

És végezetül sose feledjük, kutyánknak mindig szüksége van vízre, mindig legyen elérhető számára a vizes bödön!

Ha szeretnéd kutyádat a legjobb és legegészségesebb módon etetni, mindenképpen olvasd el a megfelelő kutyakaja kiválasztásáról szóló cikkünket!

Okos kutya

Olvasd el a következő cikket is:
Mérgező ételek, gyümölcsök, virágok

 Vissza a témakör összes cikkéhez 
 Vissza az összes cikk listájához 

Okos kutya

Tudtad, hogy a honlapon nincs fent minden cikkünk?
A legjobbakat hírlevelünk olvasóinak tartogatjuk!

Le ne maradj erről a sok hasznos tanácsról, és érdekes írásról,
jelentkezz fel te is ingyenes hírlevelünkre:

Keresztneved:
E-mail címed:
Megismertem és elfogadom az adatvédelmi tájékoztatót és a jogi nyilatkozatot!

(Jelentkezésed a KutyaTippek.hu levelezési listájára szól.
A későbbiekben, ha szeretnél, bármikor lejelentkezhetsz a listáról.)




A banki kamatoknál magasabb hozammal szeretné befektetni a pénzét?
www.MagasKamat.hu
Tippek a kutyákhoz
Kutya dolgok
Copyright © 2009-2024, www.KutyaTippek.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Sitemap | E-mail: info@kutyatippek.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. Az oldal
meglátogatásával elfogadod a cookie-k használatát és a felhasználási feltételeket. (További információk)